Dış Ticaret Okulu: Tura Ambalaj

Tura Ambalaj

Tura Ambalaj olarak 1969 faaliyet yılından beri yüksek kaliteli kağıt ve karton bazlı poşet, kutu, etiket ve benzeri ambalaj ürünlerinin üretiminde uzmanlaşmış bir firmayız. Üretimin tüm süreçlerini İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesindeki kendi tesislerinde 20 kişilik çalışanıyla gerçekleştiren firmamız, 44 yıllık tecrübenin verdiği yetkinlikle, müşterilerimize yaratıcı, yenilikçi ve özel çözümler sunuyor.

Avrupa İşletmeler Ağı projesinden, İSO aracılığıyla gelen bir bilgilendirme yazısı ile haberdar olduk. AİA tarafından organize edilen Dış Ticaret Okulu programının detaylarını öğrenip katılım için başvurduk. Başvurumuz kabul edilince de 10 iş günü devam eden programa firmamızı temsilen ben katıldım. Program oldukça yoğundu; ihracatın temel ögelerini, hem teorik bilgisi hem de pratik tecrübesi olan uzmanlardan dinlemek çok keyifliydi. Yeri geldiğinde sorular sorup kafamızdaki soru işaretlerine cevap aradık. Programın sonunda ise hedef pazar seçiminden pazara giriş stratejisinin belirlenmesine, ihracat operasyonlarından ihracat finansmanına, e-pazarlamadan devlet yardımlarına kadar dış ticaretin temel unsurları hakkında oldukça detaylı bilgiye sahip olduk. Programın en öğretici yanlarından biri de, öğrendiklerimizden yola çıkarak, çalıştığımız firmaya özel bir ihracat planı hazırlamak ve bunu AİA uzmanlarına sunmak oldu.

Program bitiminde, öncelikle hedef pazar ülkelerinde müşteri arayışına girdik. Ticaret müşavirliklerimiz, b2b ticaret siteleri vb. gibi Dış Ticaret Okulu'nda öğrendiğimiz kanalları ve hatta Linkedin'i kullanarak potansiyel müşterilerin kontak bilgilerine ulaştık. Firmamızı ve ürünlerimizi tanıtıcı materyallerin iletilmesinden sonra, fiyat teklif taleplerine cevap vermeye başladık. Şu anda İngiltere, Belçika ve Yunanistan'daki görüşmelerimizi imza aşamasına getirdik. En kısa zamanda sonuçlandıracağız.

Firmaların öncelikle Dış Ticaret konusunda eğitim alarak hangi bilgiye nasıl ulaşacaklarını bilmeleri çok önemli diye düşünüyorum. İkinci adım olarak da kısa ve uzun vade de varılmak istenen hedeflerle ilgili olarak bir aksiyon planı hazırlanmalı. Bu planın hayata geçirilmesinde -özellikle kritik süreçlerde- danışman/uzmanlardan faydalanmak, plana ivme kazandıracak ve olası riskleri minimize edecektir. Bunun yanı sıra İSO gibi bu konuda başarılı projelere imza atmış kurumlarla sürekli temasta olmaları, çıkacak işbirliği fırsatlarını değerlendirmelerini kolaylaştıracaktır.

Tura Ambalaj

Gaye Şener, Şirket Ortağı